18 красавіка ў чацвёртым матчы фінальнай серыі Кубка браціны "Ижсталь" на сваім лёдзе прымала "Нафтавік" з Альметьевск і саступіла ва ўпартай барацьбе з лікам 2: 3.

Кошт адкрылі гаспадары ў першым перыядзе, у другім адрэзку матчу наперад выйшаў ужо "Нафтавік" - 1: 2. У заключным перыядзе каманды абмяняліся закінутымі шайбамі. Лік у фінальнай серыі - 1: 3, "Ижсталь" саступае.

Лік у матчы адкрыла "Ижсталь" праз 16.29 з пачатку першага перыяду, нападаючы Дзяніс Іваноў ўкаціўся ў зону суперніка з левага фланга, скрыжаваў траекторыі з партнёрам, адкінуў шайбу на падлучыўся да атакі абаронцы Іллю Хахлова, з кідком якога ад сіняй лініі брамнік "Нафтавіка" Цімур Білялем не справіўся - 1: 0.

Адыграўся "Нафтавік" ужо на старце другога перыяду, абаронца "Ижстали" Іван Гуляеў адправіўся адпачываць на дзве хвіліны, і альметьевцы хутка рэалізавалі колькасную перавагу. Не дазволіўшы шайбе выйсці з зоны атакі, Аляксандр Васільеў і Аляксандр Сумін вывелі на кідок Даніэля Насыбуллина, які накіраваў шайбу ў супрацьходах брамніку Раману Смирягину - 1: 1 праз 1.11 з пачатку другой дваццаціхвілінкі.

Было прыкметна, што госці дадалі ў актыўнасці, часцей сталі атакаваць, што прывяло да выдалення ў складзе "Ижстали", малым штрафам быў пакараны форвард гаспадароў Сяргей Купцоў. Колькаснай перавагай госці пышна распарадзіліся, абаронца Аляксандр Сарокін пстрыкнуў ад сіняй лініі, а форвард Андрэй Дзямідаў з пятачка пераправіў снарад у вароты Рамана Смирягина. Арбітр адправіўся на кансультацыю да судзейскага століка і пасля відэапрагляду шайба была залічаная - 1: 2 праз 9.02 з пачатку другой дваццаціхвілінкі. Гэты конт захаваўся да канца перыяду.

У трэцім перыядзе сваё важкае слова сказалі брыгады большасці абедзвюх каманд. На 4-й хвіліне перыяду быў выдалены форвард "Нафтавіка" Максім Хапов, і абаронца "Ижстали" Юрый Маслаў з перадач Аляксандра Чэрнікава і Дзяніса Вихарева аднавіў раўнавагу ў рахунку, выкарыстоўваючы колькасную перавагу - 2: 2 праз 4.08 з пачатку дваццаціхвілінкі. А за 4.56 да канца трэцяга перыяду наступіла развязка ў матчы, на лаўку штрафнікоў адправіўся нападаючы "Ижстали" Аляксандр Чэрнікаў, і большасць змог рэалізаваць ужо "Нафтавік", дубль у матчы аформіў Андрэй Дзямідаў з перадач Аляксандра Сарокіна і Умеда Гильманова, прынёсшы альметьевцам трэцюю перамогу у фінальнай серыі - 2: 3. На апошняй хвіліне трэцяга перыяду каманды абмяняліся тайм-аутами, але лік у матчы ўжо не змяніўся.

Вынік матчу - 2: 3, хатняе паражэнне "Ижстали".

Лік у серыі - 3: 1 на карысць "Нафтавіка", чарговая гульня фінальнага супрацьстаяння адбудзецца 21 красавіка ў Альметьевск.