У традыцыйным турніры ўдзельнічалі восем каманд, падзеленых на дзве групы. У выніку ў чацвёрцы удзельнікаў, якія змагаліся ў Бірабіджане, наймацнейшым стаў «Цэнтр спартыўнай падрыхтоўкі» ( «ЦСП»), а ў Ленінскім святкаваў перамогу мясцовы «Амур». 10 жніўня паміж імі ў Бірабіджане адбыўся фінальны матч.

Футбалісты «ЦСП» выйшлі на поле ў сіняй форме, іх апаненты з «Амура» - у белай форме. Абмен поціскамі рукі, свісток арбітра, гульня пачалася! Не прайшло і некалькіх хвілін, як дакладна прабіты нізам мяч заляцеў у вароты «Амура».

Натхнёныя поспехам, «сінія» кінуліся ў чарговую атаку, але іх дзеянняў не хапала тактычнай вынаходлівасці. Паступова «белыя» прыйшлі ў сябе і сталі контратакаваць, але да галявых момантаў справа не даходзіла.

На перапынак супернікі сышлі з лікам 1: 0, а ў пачатку другога тайма здарылася «дэжавю» - ізноў паўстала блытаніна каля брамы «Амура», чым выразна скарысталіся биробиджанские футбалісты і забілі другі гол.

Гульня практычна перамясцілася на палову поля «Амура» - прэсінг з боку гаспадароў пляцоўкі узрастаў штохвілінна. У чарговым небяспечным эпізодзе груба памыліўся брамнік «Амура» - завалодаўшы мячом, да запаветнай мэты накіраваўся "сіні" пад нумарам 13. Азірнуўшыся і ўбачыўшы, што ніхто яго не даганяе, биробиджанский футбаліст выканаў хто паніжае суперніка прыём: дэманстратыўна павярнуўшыся задам да брамы «Амура» , адправіў пяткай мяч у пустыя вароты.

Фактычна, зыход матчу быў прадвызначаны. Націск гаспадароў пляцоўкі не слабеў, што вылілася ў чацвёрты гол - мяч эфектна ўляцеў у далёкі верхні кут варот гасцей. Матч скончыўся з лікам 4: 0 на карысць «Цэнтра спартыўнай падрыхтоўкі».

Цырымонію ўзнагароджання правялі намеснік начальніка абласнога камітэта па фізкультуры і спорце Канстанцін Чайкін і прэзідэнт абласной федэрацыі футбола Уладзімір Марыненка. Спачатку ўзнагародзілі срэбнага прызёра, а затым уручылі Кубак ЕАО па футболе і залатыя медалі стомленым, але задаволеным пераможцам.